Jihlava sází na mladé reprezentanty a absolventy akademií

Jihlava sází na mladé reprezentanty a absolventy akademií

Aleš Roll
04.04.2021
Jihlava
Brno
FAČR

Druholigová Vysočina Jihlava dává velký prostor mladým hráčům. Věkový průměr základní sestavy je běžně okolo 21 let, nastupuje v ní 8 mládežnických reprezentantů, z toho 3 jsou absolventi Regionálních fotbalových akademií FAČR.

V Jihlavě sází na mladé hráče. Někteří jsou vlastní odchovanci, kteří prošli také Regionální fotbalovou akademií Kraje Vysočina, jiní jsou v klubu na hostování. „Poté, co jsme se dva roky neúspěšně pokoušeli postoupit do první ligy, tak jsme to přehodnotili a řekli jsme si, že kádr omladíme ještě víc. Chceme si dokázat, že je tato cesta životaschopná,“ vysvětluje Lukáš Vaculík, sportovní ředitel klubu.

Důvodem jsou samozřejmě i finance, mladý hráč vám klubovou kasu tolik nezatíží. „My nemáme možnost mít rozpočet 100 nebo 200 milionů a nemůžeme si kupovat hráče za 5 nebo 10 milionů. Chceme mít v týmu tři, maximálně čtyři, zkušené hráče a okolo toho nabalit mladé hráče,“ objasňuje Vaculík.

Vysočina Jihlava úzce spolupracuje také s Regionální fotbalovou akademií Kraje Vysočina, která ve dvouletém cyklu pomáhá růst talentovaným hráčům kategorie U14 a U15. V A-týmu Jihlavy jsou momentálně tři hráči, kteří touto akademií prošli a už v osmnácti letech nastupují ve druhé nejvyšší soutěži.

Záložníci Adam Ritter a Fares Shudeiwa nastupují v sestavě Vysočiny pravidelně, obránce Karel Pojezný se po zranění vrátil zatím na lavičku. Trojlístek absolventů jihlavské regionální akademie doplňuje ještě Michal Ševčík, absolvent Regionální fotbalové akademie Jihomoravského kraje, který na Vysočině hostuje z Brna, střílí góly, zabydlel se v základní sestavě a jeví se jako velice zajímavá posila.


„Dělá nám radost, že se našim klukům podařilo prosadit v dospělém fotbale již dorosteneckém věku, je to pro nás skvělá zpětná vazba. Ukazuje to, že naše práce má smysl a je to ocenění celého realizačního týmu,“ uvědomuje si Marek Hábl, šéftrenér Regionální fotbalové akademie Kraje Vysočina.

Z jihlavské fotbalové cesty těží i mládežnické národní týmy. Třeba v prvním jarním kole nastoupilo za Vysočinu osm hráčů reprezentačního výběru do 20 let. Trenér národního týmu U20 Jiří Žilák přiznává, že Jihlava je pro něj zajímavou adresou.

„Když vezmu třeba první jarní zápas s Vyšehradem, tak za Jihlavu nastoupili jak hráči, kteří už ve dvacítce byli jako Horák, Selnar nebo Číž, tak hráči, kteří za dvacítku hráli a budou do ní spadat i pro příští sezonu jako je Vlček a Červ. Nastoupili i kluci, s nimiž počítám od příští sezony jako Ritter, Shudeiwa nebo Ševčík. To vše jsou mladí hráči, o které mám zájem a rád se na jejich zápasy dívám,“ říká Žilák.

Všichni se shodují, že druhá liga je pro mladé hráče ideálním startem při přechodu z dorosteneckých kategorií.

„Určitě je lepší hrát v osmnácti letech druhou ligu než nastupovat v dorostenecké soutěži, což je pořád mládežnický fotbal. Hrát mezi chlapy je totiž úplně jiný sport,“ myslí si Hábl.

„Jako mládežnický reprezentační trenér mám radost, když mladí hráči hrají a když dostávají ve druhé lize příležitost, protože druhá liga by dle mého měla být hlavně o mladých hráčích,“ přidává se i Žilák.

„Druhá liga je náročná soutěž a je to pro nás dobrým odrazovým můstkem v kariéře,“ uzavírá záložník Shudeiwa.

Finálový kemp RFA Jihomoravského kraje

Finálový kemp RFA Jihomoravského kraje

15.05.2022
Brno

Ve dnech 11. a 12.5. se uskutečnil finálový kemp regionální fotbalové Akademie Jihomoravského kraje, který se konal v areálu SK Chrlice.

Kempu se účastnilo 40 hráčů a 10 hráček z celého Jihomoravského kraje. Po dlouhodobém sledování, testování a pozorování při výběrových trénincích a kempu jsme v rámci prvního kola vybrali 20 hráčů, jimž bude nabídnuta smlouva o působení v regionální fotbalové akademii Jihomoravského kraje.

Výběrový proces se skládal z několika tréninkových jednotek, dvoudenního výběrového kempu a sportovně-zdravotní diagnostiky. Součástí výběru tak byly tréninkové jednotky zaměřené na fyzické či technické parametry, individuální herní dovednosti i součinnost hráčů v týmu, motivační pohovory s psycholožkami z Fotbalové asociace České republiky, kineziologický rozbor s fyzioterapeutem či podrobná analýza motorických schopností a dovedností každého z hráčů.

Regionální fotbalové akademie jsou výběrovým projektem a počet míst je bohužel omezený, proto byl počet kluků a holek v každém kole redukován, až z něj nakonec vzešel v rámci prvního kola výběr 18 hráčů a 2 hráček, kterým bude nyní nabídnuta smlouva o působení v RFA Jihomoravského kraje. Výběrový proces tímto však není ukončen a nadále probíhá.

Všem hráčům i rodičům děkujeme za předvedené výkony, vstřícnost a trpělivost při celém průběhu výběrového procesu.

Vybraní hráči:

1 Abrahám Tomáš FC Zbrojovka Brno
2 Abrman David FK Hodonín
3 Cenek Maxim FC Zbrojovka Brno
4 Čaněk Lukáš FC Moravský Krumlov
5 Džiuban Matyáš FC Svratka Brno
6 Hajský Filip FC Zbrojovka Brno
7 Hajský Jakub FC Zbrojovka Brno
8 Chladilová Sandra Lokomotiva Horní Heršpice
9 Kirš David FC Slovan Rosice
10 Kozák Přemysl MFK Vyškov
11 Krčil Aleš 1.SC Znojmo
12 Lužný Mikuláš FC Zbrojovka Brno
13 Němec Milan FC Zbrojovka Brno
14 Pešková Natálie Lokomotiva Horní Heršpice
15 Pochop Lukáš FC Zbrojovka Brno
16 Raab Adrian FC Zbrojovka Brno
17 Sládek Daniel SK Žebětín
18 Staněk Lukáš FC Boskovice
19 Vyroubal Adam FC Zbrojovka Brno
20 Zdráhal Josef FC Zbrojovka Brno


„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí RFA FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS