Adaptační kurz uvedl do akademií nové hráče i hráčky

Adaptační kurz uvedl do akademií nové hráče i hráčky

Tomáš Kučerňák
02.09.2021
Brno

Na 200 chlapců a děvčat a kolem 60 členů realizačních týmů a vedení. Takový byl letošní adaptační kurz Regionálních fotbalových akademií FAČR (RFA) určený pro usnadnění vstupu nových hráčů a hráček do rodiny RFA.

Regionální fotbalové akademie FAČR (RFA) jsou určeny pro hráče a hráčky kategorie U14 a U15. Dvouletý cyklus je zaměřen na nejtalentovanější hráče z jednotlivých krajů. Těm RFA poskytuje nadstandartní výchovně-vzdělávací podmínky a optimálně je rozvíjí po stránce sportovní a osobnostní.

Noví hráči kategorie U14 z celkem 9 akademií se i letos sešli na adaptačním kurzu. Tentokrát to bylo v letní táboře Kalich na Vysočině. Oproti předchozí letům však tento adaptační kurz doznal podstatné změny.

„Letošní adaptační kurz jsme zvolili na jednom místě pro všechny. Pronajali jsme si letní tábor, který je jen pro nás a jsou tady všichni noví členi, kteří nastupují do akademií po celé republice,“ vysvětluje Karel Poborský, ředitel Oddělení elitní mládeže.


Na jednom místě se tak sešlo v součtu okolo 200 dětí a 60 členů realizačních týmů z 9 akademií a kompletní vedení RFA. V rozlehlém táboře Kalich však tento počet nic neznamenal a vládla tam skvělá atmosféra.

„Chceme, aby regionální fotbalová akademie byla v podvědomí dětí a aby do ní děti vstupovaly rády a s nadšením. Chceme, aby se poznaly jednotlivé regionální akademie mezi sebou ještě před tím, než začne školní rok a chceme, aby děti vnímaly, že toto je celorepublikový projekt. Z toho důvodu je tato společná forma adaptačního kurzu ideální,“ říká Marta Boučková, psycholožka RFA FAČR.

Hlavní naplní seznamovacího kurzu bylo akademické mistrovství v nefotbalových disciplínách. „Máme pět disciplín, přehazovanou, nohejbal, basketbal, ping pong a frisbee. První den jsme měli trochu horší počasí, ale kluci to zvládli perfektně. Druhý den jsme dostali skvělou odměnu v podobě sluníčka a celý kurz proběhl úžasně,“ líčí Jiří Hlaváč, trenér brankářů RFA Plzeňského a Karlovarského kraje.

V odpoledních hodinách měly jednotlivé akademie program samy pro sebe a nezapomnělo se ani na fotbal. K tréninkovým jednotkám využívaly RFA hřiště v nedaleké Kamenici nad Lipou.

„Je to tady super. Super kolektiv, trenéři i skvělé aktivity, které tady máme,“ uzavírá za všechny Petr Hanus, hráč U14 RFA Kraje Vysočina.

Finálový kemp RFA Jihomoravského kraje

Finálový kemp RFA Jihomoravského kraje

15.05.2022
Brno

Ve dnech 11. a 12.5. se uskutečnil finálový kemp regionální fotbalové Akademie Jihomoravského kraje, který se konal v areálu SK Chrlice.

Kempu se účastnilo 40 hráčů a 10 hráček z celého Jihomoravského kraje. Po dlouhodobém sledování, testování a pozorování při výběrových trénincích a kempu jsme v rámci prvního kola vybrali 20 hráčů, jimž bude nabídnuta smlouva o působení v regionální fotbalové akademii Jihomoravského kraje.

Výběrový proces se skládal z několika tréninkových jednotek, dvoudenního výběrového kempu a sportovně-zdravotní diagnostiky. Součástí výběru tak byly tréninkové jednotky zaměřené na fyzické či technické parametry, individuální herní dovednosti i součinnost hráčů v týmu, motivační pohovory s psycholožkami z Fotbalové asociace České republiky, kineziologický rozbor s fyzioterapeutem či podrobná analýza motorických schopností a dovedností každého z hráčů.

Regionální fotbalové akademie jsou výběrovým projektem a počet míst je bohužel omezený, proto byl počet kluků a holek v každém kole redukován, až z něj nakonec vzešel v rámci prvního kola výběr 18 hráčů a 2 hráček, kterým bude nyní nabídnuta smlouva o působení v RFA Jihomoravského kraje. Výběrový proces tímto však není ukončen a nadále probíhá.

Všem hráčům i rodičům děkujeme za předvedené výkony, vstřícnost a trpělivost při celém průběhu výběrového procesu.

Vybraní hráči:

1 Abrahám Tomáš FC Zbrojovka Brno
2 Abrman David FK Hodonín
3 Cenek Maxim FC Zbrojovka Brno
4 Čaněk Lukáš FC Moravský Krumlov
5 Džiuban Matyáš FC Svratka Brno
6 Hajský Filip FC Zbrojovka Brno
7 Hajský Jakub FC Zbrojovka Brno
8 Chladilová Sandra Lokomotiva Horní Heršpice
9 Kirš David FC Slovan Rosice
10 Kozák Přemysl MFK Vyškov
11 Krčil Aleš 1.SC Znojmo
12 Lužný Mikuláš FC Zbrojovka Brno
13 Němec Milan FC Zbrojovka Brno
14 Pešková Natálie Lokomotiva Horní Heršpice
15 Pochop Lukáš FC Zbrojovka Brno
16 Raab Adrian FC Zbrojovka Brno
17 Sládek Daniel SK Žebětín
18 Staněk Lukáš FC Boskovice
19 Vyroubal Adam FC Zbrojovka Brno
20 Zdráhal Josef FC Zbrojovka Brno


„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí RFA FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS